Verstappen odebrał trofeum na gali FIA, Polacy również uhonorowani

Max Verstappen został oficjalnie trzykrotnym mistrzem świata Formuły 1, a trofeum odebrał podczas uroczystej gali rozdania nagród FIA, która w tym roku odbyła się w Baku. Na miejscu nie zabrakło też Polaków, między innymi Kacpra Sztuki, który został mistrzem prestiżowej włoskiej Formuły 4.

W piątek wieczorem zdobywcy mistrzostw świata, pucharów i innych wyróżnień związanych ze sportami motorowymi sankcjonowanymi przez FIA zebrali się w Azerbejdżanie, gdzie świętowali sukcesy osiągnięte w mijającym roku.

Głównym punktem gali było wręczenie trzeciego z rzędu trofeum dla Maxa Verstappena za wywalczenie mistrzostwa świata Formuły 1 w sezonie 2023 w iście dominującym stylu i wyznaczając nowe rekordy wszech czasów. Wygrał on 19 z 22 wyścigów, a także pobił rekord Sebastiana Vettela i odnotował 10 wygranych z rzędu.

„Oczywiście nigdy nie myślałem o próbie pobicia tych wszystkich rekordów. Starałem się po prostu zrobić wszystko, co w mojej mocy w każdy weekend wyścigowy i cieszyć się tym. Takie wspaniałe chwile nie zdarzają się często” – powiedział Verstappen, który w drodze po swój trzeci tytuł pobił także 71-letni rekord największego odsetka zwycięstw w wyścigach w sezonie.

Christian Horner odebrał z kolei trofeum dla tegorocznego mistrza świata konstruktorów F1 – Red Bull Racing.

Po raz kolejny duży sukces osiągnęła Toyota, wywalczając tytuły wśród kierowców, pilotów i producentów w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Długodystansowych Mistrzostwach Świata oraz World Rally-Raid Championship.

Nie zabrakło także polskich akcentów.

Kacper Sztuka po dominującej drugiej połowie sezonu wygrał tytuł we włoskiej Formuły 4, a od tamtej pory trafił pod skrzydła akademii juniorów Red Bulla. W przyszłym roku najprawdopodobniej będzie startować w Formule 3.

Robert Kubica przy współpracy Louisa Delétraa i Rui Andrade wywalczyli Trofeum Długodystansowe dla kierowców LMP2.

Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja sięgnęli po Puchar Europy w Rajdach Terenowych Baja.

Ponadto Damian Litwinowicz, zawodnik Automobilklumu Wielkopolski został Mistrzem Europy w Rallycrossie w grupie RX3.