Historyczne punkty zespołu Alpine

Dzięki Estebanowi Oconowi i jego 9. pozycji podczas Grand Prix Emilii-Romanii, a także po karze dla Kimiego Räikkönena i awansie Fernando Alonso na 10. miejsce, zespół Alpine zdobył swoje pierwsze i zarazem historyczne punkty w klasyfikacji generalnej konstruktorów tegorocznego sezonu Formuły 1.

Sobotnie kwalifikacje nie były idealne w wykonaniu zespołu, który powstał na bazie Renault. Co prawda Ocon był w stanie wywalczyć 9. pole startowe, jednak Alonso ukończył czasówkę z najsłabszym czasem w Q2. W samym wyścigu Ocon zachował swoją lokatę startową, a Alonso został finalnie sklasyfikowany na 10. pozycji dzięki karze dla Räikkönena.

„To był wymagający wyścig w trudnych warunkach” – powiedział po wyścigu Ocon. „Było sporo okazji [na cenne punkty] i udało nam się wywalczyć punkt, uzyskać przyzwoity wynik i dać zespołowi nagrodę za ciężką pracę. Potencjalnie na stole było więcej. To był długi, fizyczny wyścig, który trwał aż do samego końca po restarcie. Miałem kilka fajnych walk, zwłaszcza z Fernando. Teraz nie możemy się doczekać kolejnego weekendu wyścigowego”.

Podczas wyścigu Francuz nie ustrzegł się jednak błędów i – podobnie jak inni kierowcy – wyjechał poza tor, lecz nie utknął w pułapce żwirowej i zdołał powrócić na tor. Kilka godzin po wyścigu sędziowie ukarali Kimiego Räikkönena karą 10-sekundowego postoju w boksach, którą zamieniono na karę 30. sekund doliczonych do końcowego rezultatu. Tym samym na 10. miejsce awansował Alonso, a zespół Alpine wywozi z Włoch w sumie trzy punkty.