Szef Volkswagena potwierdza wejście Porsche i Audi do F1

Prezes zarządu grupy Volkswagen Herbert Diess publicznie potwierdził, że marki Porsche i Audi wejdą do Formuły 1 w sezonie 2026.

„W Porsche plany są dosyć konkretne, w Audi jeszcze nie” – powiedział Austriak w swoim medialnym przemówieniu, dodając, że grupa VW popiera plany obu swoich marek. „Formuła 1 rozwija się na świecie w bardzo dobrym kierunku. Marketing wokół niej oraz Netflix sprawiły, że Formuła 1 rośnie znacząco w Stanach Zjednoczonych i Azji, także pośród młodszych grup docelowych. Jeśli spojrzeć na inne wielkie wydarzenia sportowe na świecie, w tym przypadku sportu motorowego, tak naprawdę liczy się tylko Formuła 1. Chcąc uczestniczyć w sporcie motorowym, powinieneś ścigać się w Formule 1 – tam efekt jest największy. Spodziewamy się, że w latach 2026-2028 popularność w Chinach i Stanach Zjednoczonych jeszcze wzrośnie, czyniąc F1 jeszcze lepszą platformą marketingową dla samochodów segmentu premium”.

Zarówno Porsche jak i Audi mają wejść do Formuły 1 w sezonie 2026, co ma związek z wprowadzeniem nowych układów napędowych: „Nie można wejść do Formuły 1, o ile nie otworzy się furtka technologiczna. Potrzebna jest zmiana przepisów, bo opracowanie nowego silnika wymaga trzech-czterech lat. To dzieje się teraz. W 2026 roku silniki będą dużo bardziej zelektryfikowane i zasilane paliwami syntetycznymi. Decydując się na wejście do Formuły 1, trzeba to zrobić teraz, bo kolejna okazja nie przydarzy się przez kolejne dziesięć lat. Nasze dwie marki uważają, że to właściwa decyzja i nadają temu priorytet”.

Pomimo otrzymania zielonego światła od zarządu Volkswagena, Porsche i Audi wciąż oficjalnie nie potwierdziły tego, w jaki sposób chcą uczestniczyć w Formule 1. Wszystko wskazuje na to, że Porsche planuje związać się z Red Bullem jako dostawca silników, a ogłoszenie tej współpracy może nastąpić podczas tygodnia Grand Prix Austrii. Audi miało z kolei zarezerwować 500 milionów euro na zakup jednego z obecnych zespołów.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze