Najlepsze wyniki Sztuki i Wiśnickiego

Piotr Wiśnicki wywalczył swój najlepszy wynik w sezonie 2024 Mistrzostw Formuły 3 w wyścigu sprinterskim w Melbourne. Kacper Sztuka minął linię mety na 17. pozycji, lecz otrzymał 5-sekundową karę.

Sztuka wystartował do 20-okrążeniowego sprintu z 19. pozycji, natomiast Wiśnicki był 27. na polach startowych. Obaj polscy kierowcy stracili swoje pozycje na starcie – Sztuka spadł na pierwszym okrążeniu na 22. lokatę, a Wiśnicki na 29.

Po początkowych trudnościach zaczęli jednak piąć się w górę stawki: kierowca Rodin Motorsport potrzebował sześciu okrążeń, aby powrócić na miejsce wywalczone w kwalifikacjach, a reprezentant MP Motorsport zrobił to samo dwa kółka później.

Sztuka następnie uwiązał się w zaciętą walkę o pozycje pod koniec drugiej dziesiątki. Junior Red Bulla awansował przez chwilę na 18. lokatę, lecz wypadł jednocześnie z «pociągu» DRS i szybko został relegowany na 20. pozycję. Kierowca MP Motorsport powrócił na 19. miejsce do czasu wyjazdu samochodu bezpieczeństwa na 14. okrążeniu, a Wiśnicki był w tym momencie 25.

Jedyna neutralizacja wyścigu nastąpiła w momencie, gdy Tasanapol Inthraphuvasak wyprzedził Toma Smitha na dojeździe do pierwszego zakrętu, po czym został staranowany przez Australijczyka i wylądował w żwirowym poboczu.

Wyścig został wznowiony na cztery okrążenia do mety. Sztuka początkowo stracił jedną pozycję, lecz w końcówce wyścigu przebijał się do przodu i zakończył wyścig na 17. pozycji. Polski kierowca początkowo stracił ten wynik z powodu 5-sekundowej kary za liczne wyjazdy poza tor. Po przeanalizowaniu nagrań wideo po wyścigu, sędziowie stwierdzili, że nie doszło więcej niż do trzech przewinień i cofnęli pierwotną decyzję.

Po wyścigu ukarano natomiast szereg innych kierowców, co dało Sztuce awans na 16. pozycję. Jedno miejsce zyskał też Wiśnicki, który został sklasyfikowany na 23. pozycji, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Zwycięstwo w sprincie odniósł startujący z drugiego pola Martinius Stenshorne, pokonując Arvida Lindblada i ruszającego z pole position Laurensa van Hoepena. Lindblad jest jedynym kierowcą pierwszej piątki klasyfikacji generalnej, który zdobył punkty w krótszym z dwóch wyścigów w Melbourne.

Wyścig główny Formuły 3 w Australii odbędzie się o godzinie 23:05 polskiego czasu.