Márquez na czele także drugiego dnia testów w Walencji

Marc Márquez uzyskał najlepszy czas okrążenia także podczas drugiego i zarazem ostatniego dnia sesji testowej na torze Comunitat Valenciana – Ricardo Tormo w Walencji.

Spędziwszy większość wtorkowego czasu na dostosowywaniu się do nowych opon Michelin i wprowadzania zmian do motocykli o przyszłorocznej specyfikacji, środa została przeznaczona na dalszą pracę nad maszynami i gromadzenie danych. Każdy zawodnik poprawił czas w stosunku do wczorajszych rezultatów: Marc Márquez uzyskał najlepszy rezultat w ciągu tych dwóch dni: 1:31.060.

Hiszpan poprawił w stosunku do wczoraj swój czas o 0.4 sekundy testując swoją Hondę RC213V 2016, poprawiając najszybsze okrążenie Jorge Lorenzo z wyścigu (1:31.367) mimo dwóch upadków, które w ciągu dwóch dni przytrafiały się byłemu mistrzowi świata.

Z bardzo dobrej strony pokazało się Suzuki z Maverickiem Viñalesem w roli głównej, który był wolniejszy od Márqueza zaledwie o 0.103 sekundy i przejechał drugiego dnia 57 okrążeń. Wyczyn ten był jeszcze bardziej imponujący dzięki faktowi, że Suzuki ogłosiło przełożenie debiutu motocykla przyszłorocznej specyfikacji z bezzakłóceniową skrzynią biegów na testy w Sepang w lutym.

Dani Pedrosa stracił do zawodnika Suzuki zaledwie siedem tysięcznych części sekundy po przejechaniu w środę łącznie 60 okrążeń. Na czwartym miejscu znalazł się Aleix Espargaró, który do swojego konta może dopisać 55 kółek.

Tegoroczny mistrz MotoGP, Jorge Lorenzo, testy ukończył na piątym miejscu, poprawiając się po dniu wczorajszym o pół sekundy, a dzień ukończył ze stratą 0.222 sek. do Márqueza. Hiszpan swoje najlepsze okrążenie ustanowił na przedostatnim spośród przejechanych 48 kółek.

Cal Crutchlow na LCR Honda był najlepszy wśród zawodników satelickich i znalazł się na szóstym miejscu, zaledwie 0.004 sek. przed Valentino Rossim. Brytyjczyk wypadł z toru w zakręcie 1 po utracie przyczepności przodu. „The Doctor” udowodnił, że sezon 2016 może być kolejnym rokiem pod znakiem zaciętego pojedynku między dwoma zawodnikami Yamahy, kończąc dzień zaledwie 0.2 sek. za Lorenzo.

Andrea Iannone na Ducati był ósmy, przed Polem Espargaró z zespołu Monster Yamaha Tech 3, który uległ we wtorek wypadkowi także po utracie przodu w zakręcie 12, jednak testy ukończył na 9 miejscu, a czołową dziesiątkę zamknął Bradley Smith.

Duet Avintia Racing: Loris Baz i Héctor Barberá ukończyli dzień odpowiednio na 12 i 14 pozycji, a Scott Redding z Pramac Ducati rozdzielił tę dwójkę. Wszyscy trzej okazali się szybsi niż fabryczne Ducati prowadzone przez Adreę Dovizioso, który przejechał 62 okrążenia.

Jack Miller, który od następnego sezonu będzie reprezentować Marc VDS, był 16, tuż przed Irlandczykiem, Eugenem Laverty na Aspar Ducati.

Tito Rabat jako jedyny debiutujący w przyszłym roku w MotoGP zajął 18 pozycję w złączonym zestawieniu. Yonny Hernández był 20 i znalazł się pomiędzy zawodnikami Aprilii Racing Team Gresini: Stefanem Bradlem (19 pozycja) i Alvaro Bautistą (21 miejsce).

W trakcie dwudniowych testów doszło do sporej liczby wypadków, które były powodowane głównie przez utratę przodu. Działo się tak ze względu na to, że zawodnicy próbowali dostosować się do nowej opony Michelin i jednolitej elektroniki, jednak na szczęście obyło się bez kontuzji.

Zawodnicy i zespoły powrócą na tor podczas kolejnej tury oficjalnych testów MotoGP, które odbędą się na torze Sepang 1 lutego 2016 roku.

Źródło: motogp.com