Neuville zdyskwalifikowany z Rajdu Safari

Thierry Neuville został wykluczony z wyników Rajdu Safari WRC z powodu naruszenia przepisów dotyczących zapoznania z trasą.

Belg zajął ósme miejsce w klasyfikacji rajdu po tym, jak w piątek musiał się wycofać w wyniku poluzowania się śruby na górnym mocowaniu zawieszenia. Udało mu się jednak przebić do czołowej dziesiątki, a także uzyskał najlepszy czas na Power Stage, za co przyznawane jest dodatkowych 5 punktów.

Neuville oraz jego pilot Martijn Wydaeghe zostali wezwani w niedzielę po południu do sędziów, a następnie zdyskwalifikowani z wyników, ponieważ „osoba związana z załogą samochodu 11 podróżowała po trasie dwóch odcinków specjalnych, po zapoznaniu, bez zezwolenia”.

Neuville przyznał, że „wiedział o takiej osobie i że poprosił ją o wsparcie w zidentyfikowaniu konkretnych [obszarów, w których znajdowały się ruchome skały] na niektórych odcinkach specjalnych, na których załoga będzie musiała rywalizować. Kierowca przestawił uczciwe streszczenie sytuacji i przeprosił sędziów za swój błąd w ocenie”. Za ten incydent Belg wziął na siebie „ciężar odpowiedzialności za to naruszenie”.

Z kolei Wydaeghe „podkreślił obawy załogi w kwestii bezpiecznej nawigacji po trudnych trasach i to, jak postrzegają pewne niejasności dotyczącego tego, co stanowi ścinanie zakrętów oraz środki zapobiegające ścinaniu, które organizator wprowadził po zapoznaniu”.

Sędziowie „uznali i zaakceptowali szczerość oraz informacje zwrotne ze strony załogi i uznali, że załoga mogła zostać wprowadzona w błąd, łagodząc bezpieczeństwo poprzez działania niezgodne z regulaminem”.

Mimo to Neuville został zdyskwalifikowany z wyników rajdu. Kierowca Hyundaia, który pierwotnie miał 102 punkty po Rajdzie Safari, wrócił do dorobku 93 oczek i spadł z drugiego na piąte miejsce w klasyfikacji kierowców. Na drugą lokatę przesunął się Elfyn Evans z Toyoty, który z 99 punktami wyprzedza o jedno oczko Otta Tänaka, któremu przypadła maksymalna liczba punktów za Power Stage.

Sébastien Ogier, który wygrał Rajd Safari, zyskał jeden punkt po dyskwalifikacji Neuville’a, podobnie jak Tänak. W poprawionych wynikach przewaga lidera mistrzostw Kalle Rovanpery nad Evansem urosła do 47 oczek.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze