Grosjean z karą startu z alei serwisowej

Romain Grosjean został ukarany startem z alei serwisowej do dzisiejszego wyścigu o Grand Prix Styrii za to, że Haas złamał reguły parku zamkniętego po sobotnich kwalifikacjach.

Grosjean co prawda nie uzyskał czasu w kwalifikacjach, jednak w Q1 opuścił aleję serwisową i wyjechał na tor, przez co wliczał się w reguły parku zamkniętego, które zakładają zaprzestanie prac nad samochodem po zakończeniu czasówki.

W oświadczeniu wydanym przez sędziów można dowiedzieć się, że mechanicy Haasa nie zaprzestali pracy po upływie 3 i pół godziny od zakończenia kwalifikacji, czyli do 20:16 lokalnego czasu, a zamiast tego ich działania przy bolidzie ukończyły się dopiero o godzinie 23:20. Jest to złamanie zasad parku zamkniętego. Ponadto, praca odbywała się bez obecności delegata technicznego, co jest kolejnym naruszeniem zasad.

Zaznaczono, że w zwyczajnych warunkach złamanie zasad parc ferme może doprowadzić do dyskwalifikacji kierowcy z wyścigu. Praca do momentu upływu 3 i pół godziny po zakończeniu kwalifikacji, a także do 5 godzin 10 minut przed startem okrążenia formującego skutkuje startem z alei serwisowej.

Sędziowie jednak przychylili się do sytuacji Haasa, który stwierdził, że bez tych zmian w samochodzie Grosjean nie mógłby wystartować w dzisiejszym wyścigu, zaś członkowie zespołu zgłosili się w tej sprawie do sędziów przed dokonaniem faktu. Podkreślono jednocześnie, że takie rozwiązanie sytuacji jest jednorazowe i nie będzie miało zastosowania w przyszłości.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league