Ferrari z niebieskim malowaniem na Grand Prix Miami

Scuderia Ferrari podczas następnej rundy F1 w Miami przygotuje specjalne malowanie z okazji obchodów 70-lecie marki w Stanach Zjednoczonych. Na samochodach włoskiej marki pojawią się dwa odcienie niebieskiego koloru.

Ferrari zaprezentuje niecodzienne kolory, aby jeszcze bardziej wzmocnić emocje związane z szóstą rundą sezonu 2024 F1 w Miami. Dwa kolory Azzurro La Plata i Azzurro Dino będą nawiązywać do dziedzictwa Ferrari i zostaną wykorzystane wyłącznie podczas wyścigu na Florydzie.

Jaśniejszy kolor Azzurro La Plata to narodowy kolor wyścigowy Argentyny i nawiązuje do koloru noszonego przez Alberto Ascariego podczas jego najbardziej udanych sezonów. Dwukrotny mistrz świata F1 zwykle nosił niebieską koszulkę i dopasowany do niej kask, co uważał za swój szczęśliwy amulet. Ten sam kolor można było zobaczyć także na kombinezonach wyścigowych kierowców w latach 60. XX wieku, m.in. Johna Surteesa, Lorenzo Bandiniego, Ludovico Scarfiottiego i Chrisa Amona. Kombinezon wyścigowy Nikiego Laudy podczas jego inauguracyjnego roku w Scuderia Ferrari również był w tym kolorze niebieskim, podobnie jak koszulki noszone przez pracowników Maranello.

John Surtees za kierownicą 312 F1-66 w niebieskim kombinezonie/ Fot.Ferrari

Drugim kolorem, który Ferrari przywraca dla Miami, jest Azzurro Dino, głębszy odcień niebieskiego, preferowany w przeszłości przez wielu kierowców Scuderii, takich jak Arturo Merzario i Clay Regazzoni, przy czym ten ostatni nosił go jako ostatni w 1974 roku. Od tego momentu kombinezony kierowców zmieniły się z niebieskiego na czerwony, z okazjonalnymi zmianami na biały.

Enzo Ferrari ze swoimi pracownikami w Maranello/ Fot. Ferrari

Hołd dla dziedzictwa wyścigowego w USA

Wybór kolorów stanowi historyczny ukłon w stronę związku Ferrari z amerykańską sceną wyścigową. Siedemdziesiąta rocznica obecności marki w Ameryce Północnej, gdzie kultowy czerwony kolor (Rosso Corsa) został zastąpiony biało-niebieskimi barwami Stanów Zjednoczonych podczas dwóch ostatnich wyścigów sezonu Formuły 1 w 1964 r. Kombinacja była również używana na innych samochodach wyścigowych Ferrari przez zespół North American Racing Team (N.A.R.T.) założony przez importera Luigiego Chinettiego. W niektórych samochodach N.A.R.T., błękit felg został połączony z czerwonym malowaniem, tworząc intrygującą i urzekającą kombinację kolorystyczną.

Najprawdopodobniej obydwa kolory zastąpią obecne żółte i białe paski, które przebiegają wzdłuż nadwozia modelu SF-24. Jednak Ferrari nie zdradza więcej szczegółów dotyczących specjalnego malowania, a o efekcie finalnym przekonamy się tuż przed Grand Prix Miami.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Ferrari

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze