Vettel zwycięzcą Grand Prix Monako, niebezpieczny wypadek Wehrleina

Sebastian Vettel wygrał wyścig o Grand Prix Monako po wyprzedzeniu Kimiego Räikkönena w czasie zjazdów do boksów. Dla Niemca to trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Räikkönen, a na najniższym stopniu podium stanął Daniel Ricciardo. Pod koniec wyścigu doszło do groźnego wypadku z udziałem Pascala Wehrleina, który bokiem swojego samochodu wylądował w barierach. Na szczęście Niemcowi nic poważnego się nie stało.

Start wyścigu o Grand Prix Monako był czysty. Kimi Räikkönen obronił pozycję lidera, zaś jego zespołowy kolega Sebastian Vettel jechał tuż za nim. Jadący na trzeciej pozycji Valtteri Bottas już na drugim okrążeniu miał prawie 3 sekundy straty do kierowców Ferrari. Po pierwszym kółku dwóch kierowców zdecydowało się zjechać do alei serwisowej – w przypadku Jensona Buttona podjęto decyzję o założeniu opon supermiękkich, zaś Pascal Wehrlein zmienił ogumienie na ultramiękkie po starcie z mieszanki oznaczonej czerwonym kolorem. Lewis Hamilton, który ruszał z 13 pola, przesunął się o jedno oczko, wyprzedzając na początku Stoffela Vandoorne’a.

Na kolejnych okrążeniach obaj kierowcy Ferrari jedynie powiększali przewagę nad resztą stawki – Räikkönen miał 1,7 sekundy przewagi nad Vettelem – zaś Bottas, który był trzeci, nie był w stanie odjechać od obu kierowców Red Bulla. Wszystko wskazywało na to, że ewentualne zmiany pozycji mogły nastąpić w boksach. Jedynym zmartwieniem dla zespołów mógł być nieoczekiwany wyjazd samochodu bezpieczeństwa bądź też szybsza degradacja opon Pirelli – choć żywotność tegorocznego ogumienia jest bardzo wysoka, wysokie były też temperatury, które mogły wpłynąć negatywnie na degradację.

Sędziowie zdecydowali się nałożyć na Wehrleina karę doliczenia pięciu sekund za niebezpieczny wyjazd ze stanowiska serwisowego – Niemiec, który odbył swój postój po pierwszym okrążeniu, wyjechał praktycznie tuż przed Buttonem i uznano, że ta sytuacja była potencjalnie niebezpieczna. Na 16 okrążeniu doszło do awarii skrzyni biegów w samochodzie Nico Hülkenebrga, który przed tym jechał na dziesiątej pozycji. Niemiec zatrzymał się jednak w bezpiecznym miejscu, dzięki czemu żółte flagi wystarczyły, by całkowicie zabrać z toru Renault. W tym samym czasie Sergio Pérez zdecydował się na zjazd do boksów, gdzie oprócz założenia opon supermiękkich do Force India założono nowe przednie skrzydło. Na tych dwóch zdarzeniach skorzystał Hamilton, który awansował na dziesiątą pozycję.

Na 33 okrążeniu jako pierwszy z czołówki zjechał jadący na czwartej pozycji Max Verstappen. Zespół w jego przypadku chciał, by Holender podciął w ten sposób Bottasa, który z kolei chwilę później od swojego inżyniera wyścigowego otrzymał polecenie, by naciskać. Już na kolejnym kółku Fin pojawił się u swoich mechaników, odpowiadając na zagranie Red Bulla. Ostatecznie nie doszło tutaj do zamiany pozycji, zaś obaj kierowcy teraz musieli do końca wyścigu jechać na supermiękkich oponach.

Ferrari zdecydowało się ściągnąć Räikkönena już na kolejnym kółku, także zakładając do jego samochodu opony supermiękkie. W tym samym czasie Daniel Ricciardo, który tymczasowo awansował na drugą lokatę, popisał się najlepszym czasem okrążenia. Sergio Pérez, który jechał na dosyć odległej, 16 pozycji, był w stanie wyprzedzić na torze Lance’a Strolla.

Ricciardo pojawił się u swoich mechaników na 39 okrążeniu, a dzięki wcześniejszym bardzo dobrym czasom Australijczyk był w stanie wyjechać zarówno przed Verstappenem, jak i Bottasem. Holender był bardzo niezadowolony z tego faktu – kilka minut wcześniej Bottas oraz Verstappen zostali delikatnie zblokowani przez Carlosa Sainza Jr. Wkrótce jadący na pozycji lidera Vettel był w stanie wykręcić 1:15,5, a później 1:15,2. Po odbyciu swojego pit stopu aktualny lider klasyfikacji generalnej wyjechał sekundę przed Räikkönenem i stał się nowym liderem wyścigu w Monako. Z kolei Esteban Ocon doznał problemów z jedną z opon, która została przebita, przez co musiał on zjechać po raz kolei do boksów.

Vettel na kolejnych okrążeniach był w stanie odjeżdżać średnio o sekundę na okrążeniu na okrążeniu. Z kolei Hamilton, który jeszcze jako jedyny z czołówki nie zjechał do alei serwisowej, w boksach pojawił się na 47 okrążeniu, wyjeżdżając finalnie na siódmej pozycji. Przypomnijmy, że Brytyjczyk ruszał z 13 pola, a na trudnym w wyprzedzaniu torze w Monako był w stanie na tym etapie wyścigu awansować o sześć pozycji, lądując w prowizorycznych punktach.

Na 20 okrążeń przed końcem jadący na trzeciej pozycji Ricciardo zbliżył się już na 1,5 sekundy do Räikkönena, zaś Vettel miał aż 12,5 sekundy przewagi nad zespołowym kolegą. Okazało się również, że niedawno wymieniona nawierzchnia na torze w Monako przy upale kruszyła się, zwłaszcza w pierwszym zakręcie obok krawężnika.

Dwa okrążenia później na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Pascal Wehrlein zderzył się z Jensonem Buttonem w zakręcie Portier, po czym samochód Niemca wystrzelił i wylądował bokiem w barierach. Choć ten wypadek wyglądał bardzo groźnie, z Wehrleinowi nic poważnego się nie stało i był w stanie o własnych siłach wydostać się z Saubera. Dla Buttona to także był koniec wyścigu z powodu urwanego przedniego zawieszenia.

W czasie okresu samochodu bezpieczeństwa Stroll informował swój zespół o problemach z hamulcami. Z kolei Marcus Ericsson próbując oddublować się po zezwoleniu na ten manewr przez dyrekcję wyścigową, wjechał w bariery w pierwszym zakręcie i dla niego to także był przedwczesny koniec wyścigu.

Po wznowieniu rywalizacji Ricciardo delikatnie uderzył w bariery na wyjeździe z pierwszego zakrętu, jednak utrzymał trzecią pozycję bez poważnych uszkodzeń samochodu, zaś Stoffel Vandoorne, który jechał po pierwszy punkt w tym sezonie dla McLarena, znalazł się w barierach w pierwszym zakręcie, podobnie jak wcześniej Ericsson, w wyniku czego Belg odpadł z rywalizacji. Na czele pozostał Vettel, który po raz kolejny był w stanie odjechać na kilka sekund od Räikkönena.

Na siedem okrążeń przed metą doszło do kolizji pomiędzy Sergio Pérezem a Daniiłem Kwiatem w walce o dziewiąte miejsce. Meksykanin zaatakował kierowcę Toro Rosso w 18 zakręcie i w obu samochodach doszło do uszkodzenia. Kwiat musiał zatrzymać się na torze, zaś Pérez musiał zjechać do boksów, tracąc szansę na zdobycie punktów. Z rywalizacji odpadł także Stroll, jednak powodem wycofania się były problemy z samochodem.

Ostatecznie Sebastian Vettel zwyciężył w wyścigu o Grand Prix Monako, odnosząc trzeci triumf w tym sezonie i powiększając prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Drugie miejsce zajął startujący z pole position Kimi Räikkönen, który nie był w stanie pokonać na torze zespołowego kolegę, a podium uzupełnił Daniel Ricciardo dzięki dobrej strategii.

Czwarte miejsce zajął Valtteri Bottas, piąty był Max Verstappen, szóstą pozycję wywalczył Carlos Sainz Jr, siódmą lokatę uzyskał Lewis Hamilton po starcie z 13 pola, jako ósmy linię mety przejechał Romain Grosjean, a czołową dziesiątkę uzupełnili Felipe Massa oraz Kevin Magnussen. Aż siedmiu kierowców nie ukończyło rywalizacji w Monako.

Po raz kolejny kierowcy będą mieli okazję do zmierzenia się ze sobą w wyścigu o Grand Prix Kanady, które odbędzie się za dwa tygodnie na torze imienia Gillesa Villeneuve'a.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 5 Sebastian Vettel Scuderia Ferrari 78 okr.
2 7 Kimi Räikkönen Scuderia Ferrari + 3,145
3 3 Daniel Ricciardo Red Bull Racing + 3,745
4 77 Valtteri Bottas Mercedes-AMG Petronas Motorsport + 5,517
5 33 Max Verstappen Red Bull Racing + 6,199
6 55 Carlos Sainz Jr Scuderia Toro Rosso + 12,038
7 44 Lewis Hamilton Mercedes-AMG Petronas Motorsport + 15,801
8 8 Romain Grosjean Haas F1 Team + 18,150
9 19 Felipe Massa Williams Martini Racing + 19,445
10 20 Kevin Magnussen Haas F1 Team + 21,443
11 30 Jolyon Palmer Renault Sport Formula One Team + 22,737
12 31 Esteban Ocon Sahara Force India F1 Team + 23,725
13 11 Sergio Pérez Sahara Force India F1 Team + 49,089
NSK 26 Daniił Kwiat Scuderia Toro Rosso  
NSK 18 Lance Stroll Williams Martini Racing  
NSK 2 Stoffel Vandoorne McLaren Honda Formula 1 Team  
NSK 9 Marcus Ericsson Sauber F1 Team  
NSK 22 Jenson Button McLaren Honda Formula 1 Team  
NSK 94 Pascal Wehrlein Sauber F1 Team  
NSK 27 Nico Hülkenberg Renault Sport Formula One Team  

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze