Hamilton zdobywa pierwsze pole position od 33 wyścigów, Russell odpada w Q1

Lewis Hamilton o trzy tysięczne sekundy pokonał Maxa Verstappena w kwalifikacjach do Grand Prix Węgier Formuły 1 w sezonie 2023. Brytyjczyk świętował swoje 104. pole position w mistrzostwach świata i pierwsze od Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2021.

Kierowca Mercedesa-AMG na swoim ostatnim okrążeniu kwalifikacyjnym wykręcił czas 1:16,609 i zapewnił tym samym pierwsze tegoroczne pole position swojego zespołu i drugie z rzędu na torze Hungaroring. Verstappen nie zdołał poprawić swojego pierwszego czasu w sesji Q3 i zakończył kwalifikacje na drugiej pozycji – tym samym dobiegła końca jego seria pięciu pole position z rzędu.

Drugi rząd na starcie niedzielnego wyścigu zapewnili sobie kierowcy McLarena – Lando Norris już na swoim pierwszym przejeździe uzyskał czas dający mu trzecie miejsce, a podczas drugiej próby poprawił się i stracił do zdobywcy pole position tylko 0,085 sekundy.

Tegoroczny debiutant Oscar Piastri zajął czwarte miejsce, z kolei piąty Guanyu Zhou uzyskał swój najlepszy wynik kwalifikacji w karierze kierowcy Formuły 1. Reprezentant Alfy Romeo pokonał Charlesa Leclerca z Ferrari oraz swojego zespołowego kolegę Valtteriego Bottasa. Fernando Alonso był ósmy, przed Sergio Pérezem, a czołową dziesiątkę uzupełnił Nico Hülkenberg.

Zaledwie 0,002 sekundy zabrakło, aby do Q3 awansował Carlos Sainz Jr. Podczas weekendu na torze Hungaroring po raz pierwszy testowano zmodyfikowany format kwalifikacji, nakazujący wszystkim kierowcom wykorzystanie opon o jednakowej twardości w poszczególnych segmentach «czasówki». W sesji Q2 odpadł także zaliczający swój pierwszy tegoroczny występ Daniel Ricciardo – Australijczyk zajął 13. pozycję.

Sensacją pierwszej części kwalifikacji było odpadnięcie George’a Russella – ubiegłoroczny zdobywca pole position wystartuje do niedzielnego wyścigu trzeci od końca.

Grand Prix Węgier rozpocznie się w niedzielę o godzinie 15.

Williams Racing1:19,248

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!