Verstappen z najlepszym czasem trzeciego treningu przed Grand Prix Holandii

Max Verstappen przewodził całej stawce w deszczowym sprawdzianie przed kwalifikacjami do pierwszej rundy Formuły 1 po letniej przerwie. Holender znalazł się przed Georgem Russellem oraz swoim partnerem z ekipy.

Trzeci trening podczas tegorocznego weekendu na Zandvoort był niezwykły nie tylko z powodu, iż była to pierwsza sesja odbywająca się na mokrym torze, lecz także ze względu na fakt pełnoprawnego debiutu Liama Lawsona w Grand Prix Formuły 1. Nowozelandczyk zastępuje kontuzjowanego Daniela Ricciardo, którego spotkało dość niefortunne zdarzenie na początku wczorajszych popołudniowych jazd.

Kilka minut przed startem treningu deszcz kolejny raz dał o sobie znać, jednak po zapaleniu się zielonych świateł na końcu alei serwisowej warunki poprawiły się na tyle, że ulubieniec miejscowych Max Verstappen oraz Liam Lawson postanowili wykorzystać nadarzającą się sytuację i od razu przejechać okrążenia zapoznawcze.

Pierwsza szybka próba holenderskiego dwukrotnego mistrza świata nie należała do najprzyjemniejszych. Trzeci zakręt mógł zebrać kolejne żniwo, jednak Verstappen zdołał wyratować się od kontaktu z barierą.

Po niespełna sześciu minutach sesji, gdy dokładnie połowa stawki znajdowała się na torze, w komunikatach radiowych kierowców zaczęły pojawiać się głosy o nasilających się opadach deszczu. Warunki pogarszały się z każdą minutą, a Sergio Perez i Logan Sargeant zanotowali szeroki wyjazd odpowiednio w trzecim i pierwszym sektorze.

Pierwsza czerwona flaga pojawiła się niedługo później za sprawą Kevina Magnussena, który stracił przyczepność zaraz po wyjeździe z alei serwisowej na zimnych przejściowych oponach w dokładnie tym samym miejscu, w którym wcześniej problemy miał Max Verstappen.

Kilka minut później sesja została wznowiona, a zespoły zastanawiały się, na której oponie zameldować się na obiekcie nad Morzem Północnym. Coraz więcej zawodników wyjeżdżało na przejściówkach, a radio Lewisa Hamiltona podało, że w drugiej połowie treningu deszcz powinien się skończyć.

Nawierzchnia poprawiała się na tyle, że wynik Verstappena na poziomie 1:27.514 został poprawiony najpierw przez Charlesa Leclerca, później przez Lando Norrisa na oponach z zielonym paskiem, a finalnie przez 25-letniego kierowcę Red Bulla. Verstappen powrócił na szczyt z czasem 1:25.197.

Na 35 minut do końca sesji Zhou Guanyu zagwarantował wszystkim przerwę w szukaniu limitów. Chińczyk w barwach Alfy Romeo stracił panowanie nad samochodem w przedostatnim zakręcie i zakopał się w pułapce żwirowej. Na torze po raz kolejny powiewały czerwone flagi.

Zgodnie z zapowiedziami, na ostatnie 20 minut trzeciego treningu deszcz w końcu ustąpił, a wszyscy kierowcy znajdujący się na torze z każdym okrążeniem solidarnie poprawiali swoje najlepsze rezultaty na przejściowym ogumieniu. Wyraźną czołówkę stanowili reprezentanci Red Bulla oraz McLarena.

Trzecie przerwanie sesji spowodował tymczasem Liam Lawson. Debiutant w składzie AlphaTauri obrócił swój samochód w trzynastym zakręcie po najechaniu na zewnętrzną tarkę. Uszkodzenia nie okazały się jednak poważnie i 21-latek mógł kontynuować jazdę i wrócić do swojego garażu. Niedługo wcześniej spotkanie z barierą na drodze wyjazdowej z pierwszego zakrętu zanotował Esteban Ocon.

Podobną przygodę, do tej z udziałem kierowcy Alpine, po kolejnym wznowieniu zmagań przeżył Charles Leclerc. Na ostateczne rozstrzygnięcia trzeciego treningu musieliśmy poczekać aż do finalnych prób zawodników z czołówki. Max Verstappen osiągnął najlepszy czas sesji 1:21.631, będąc o niespełna cztery dziesiąte sekundy przed Georgem Russellem. Czołową trójkę uzupełnił Sergio Perez, który tracił do swojego partnera dokładnie sekundę.

Fernando Alonso wywalczył czwarty najlepszy rezultat, znajdując przed Lewisem Hamiltonem i Alexem Albonem. Będący na szóstym miejscu Taj pokonał Oscara Piastriego, Valtteriego Bottasa, Charlesa Leclerca oraz Lando Norrisa. Dziewiąte miejsce Monakijczyka oznacza, że w końcu kierowca Ferrari znalazł się w pierwszej dziesiątce sesji na holenderskim obiekcie.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze