Mistrz na pole position w São Paulo

Aktualny mistrz świata Formuły E Stoffel Vandoorne wystartuje z pole position do inauguracyjnego E-Prix São Paulo. To pierwszy kwalifikacyjny triumf Belga w sezonie 2022/2023 i pierwszy od siedmiu lat dla zespołu DS Penske.

Vandoorne pokonał w finale kwalifikacji zwycięzcę ostatniego wyścigu w Kapsztadzie António Félixa da Costę różnicą 0,063 sekundy. Na swojej drodze do finału Belg wyeliminował Edoardo Mortarę i Jake’a Hughesa.

Z trzeciego pola do sobotniego wyścigu wystartuje Mitch Evans, który przegrał w swoim półfinale z da Costą, lecz uzyskał lepszy czas okrążenia od Mortary. Kierowca Jaguara mierzył się w ćwierćfinale ze swoim zespołowym kolegą Samem Birdem, który był najszybszym spośród przegranych i uplasował się na piątej pozycji, przed Nickiem Cassidym, Maximilianem Güntherem i Hughesem. Bird wystartuje jednak z 10. pola, z powodu kary za kolizję z Evansem w Hajdarabadzie.

Pomimo niewejścia do fazy pucharowej kwalifikacji, z ósmego pola wystartuje więc Jean-Éric Vergne, za którym ustawi się Norman Nato.

Niespodzianką kwalifikacji była słaba postawa liderów klasyfikacji generalnej. Prowadzący w tabeli Pascal Wehrlein uderzył w ścianę podczas swojego okrążenia w fazie grupowej i wystartuje dopiero 15. Jego główny rywal w walce o mistrzowski tytuł Jake Dennis uplasował się zaledwie jedną pozycję wyżej.

Kolizję ze ścianą zaliczyli również André Lotterer i ulubieniec lokalnej publiczności Lucas di Grassi, którzy wystartują z ostatniego rzędu na starcie. Drugi z brazylijskich kierowców Sergio Sette Câmara wywołał czerwoną flagę, gdy zatrzymał się na torze z powodu awarii samochodu, lecz zdołał powrócić do rywalizacji i zająć 17. miejsce.

E-Prix São Paulo wystartuje o godzinie 18:03 polskiego czasu.