Tokio dołączy do kalendarza Formuły E w 2024 roku

Mistrzostwa Świata Formuły E odwiedzą nowe miasto w nadchodzącym sezonie 2023/2024. W opublikowanym we wtorek prowizorycznym kalendarzu 10. sezonu elektrycznej serii wyścigowej znalazło się inauguracyjne E-Prix Tokio.

Wstępny kalendarz został zatwierdzony przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA WMSC podczas drugiego tegorocznego posiedzenia w hiszpańskiej Kordobie. Poinformowano wtedy, że pierwsze w historii zawody rangi mistrzostw świata FIA w Tokio odbędą się 30 marca 2024.

„Jestem zachwycony potwierdzeniem decyzji, że Tokio będzie gościć wyścig Formuły E w marcu 2024 roku” – powiedział burmistrz miasta Yuriko Koike. „Skupiając się na popularyzacji użytku pojazdów zeroemisyjnych, władze metropolii przyspieszają działania we wszystkich obszarach, aby realizować strategię «Zero Emission Tokyo» - zaawansowanego środowiskowo miasta, które nie wytwarza dwutlenku węgla”.

„Wyścig będzie toczyć się wokół Międzynarodowego Centrum Wystawowego «Tokyo Big Sight» w portowej części miasta, gdzie trwają prace nad tworzeniem zrównoważonego miasta następnej generacji. Wszyscy nie będziemy mogli się doczekać, aby zobaczyć z bliska dynamikę tego wyścigu, który po raz pierwszy będzie toczyć się w Japonii i żeby dopingować kierowców. Ten wyścig nie tylko nada rozpędu propagowaniu pojazdów zeroemisyjnych, ale zapewnia doskonałą okazję do rozszerzenia wizerunku Tokio na arenie międzynarodowej poprzez pokazanie całego światu atrakcji naszego miasta. Tokio połączy siły z organizatorami i innymi zaangażowanymi, aby zapewnić sukces tego wyścigu”.

Dziesiąty sezon Formuły E będzie składać się z 17 wyścigów w 13 różnych miastach. Rywalizacja rozpocznie się 13 stycznia w Meksyku, po czym zaplanowano dwa wyścigi w Rijadzie. Dwie lutowe rundy są na razie niewiadomą, z kolei w Marcu Formuła E zawita do São Paulo oraz Tokio.

Europejska część sezonu rozpocznie się 13 i 14 kwietnia w Rzymie, a po rundzie w Monako dwa tygodnie później seria zawita do Berlina, gdzie odbędą się dwa wyścigi. Na koniec maja zaplanowano rundę w nieznanej lokalizacji, po czym w czerwcu czekają nas E-Prix Dżakarty i Portland. Sezon znów zakończy podwójna runda w Londynie.

Dyrektor wydziału sportu torowego w FIA Marek Nawarecki powiedział: „Ten kalendarz demonstruje dalszy rozwój Formuły E i obiecuje fanom kolejny sezon wspaniałego ścigania z nowym samochodem trzeciej generacji, który już zdążył ucieszyć fanów niezliczonymi walkami na torze”.

„Kalendarz stanowi atrakcyjne połączenie znanych i uwielbianych torów Formuły E, jak Meksyk, Rzym, Monako, Berlin i Londyn, a także dobrze przyjęte nowe nabytki, jak São Paulo i Dżakarta. Jesteśmy też zachwyceni tym, że odwiedzimy po raz pierwszy Japonię. To zwiększy obecność i wpływ serii na rynku azjatyckim, który jest istotny dla wielu producentów”.

Prowizoryczny kalendarz sezonu 2023/2024 Formuły E

R Data Wydarzenie Lokalizacja
  23-27 października Testy przedsezonowe  
1 13 stycznia E-Prix Meksyku Autódromo Hermanos Rodríguez
2 26 stycznia E-Prix Rijadu Riyadh Street Circuit
3 27 stycznia E-Prix Rijadu Riyadh Street Circuit
4 10 lutego    
5 24 lutego    
6 16 marca E-Prix São Paulo São Paulo Formula E Street Circuit
7 30 marca E-Prix Tokio Tor wyścigów ulicznych w Tokio
8 13 kwietnia E-Prix Rzymu Circuito Cittadino Dell'EUR
9 14 kwietnia E-Prix Rzymu Circuito Cittadino Dell'EUR
10 27 kwietnia E-Prix Monako Circuit de Monaco
11 11 maja E-Prix Berlina Tempelhof Airport Street Circuit
12 12 maja E-Prix Berlina Tempelhof Airport Street Circuit
13 25 maja    
14 8 czerwca E-Prix Dżakarty Jakarta International e-Prix Circuit
15 29 czerwca E-Prix Portland Portland International Raceway
16 20 lipca E-Prix Londynu ExCeL London
17 21 lipca E-Prix Londynu ExCeL London

Źródło: fiaformulae.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze