Porsche zdobywa podium podczas debiutu Formuły E w Portland i z sukcesem broni prowadzenia w klasyfikacji zespołowej

António Félix da Costa zaliczył świetny występ w E-Prix Portland: za kierownicą swojego Porsche 99X Electric kierowca wywalczył trzecie miejsce w inauguracyjnym wyścigu Formuły E na północnym zachodzie USA. W rezultacie zespół TAG Heuer Porsche obronił prowadzenie w klasyfikacji zespołowej Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA 2023.

António Félix da Costa, zwycięzca E-Prix Kapsztadu, na torze Portland International Raceway zaprezentował mocną formę i po raz trzeci w tym sezonie wspiął się na podium. Pascal Wehrlein przyjechał do amerykańskiego stanu Oregon jako lider klasyfikacji kierowców, a w wyścigu zajął ósme miejsce, zapewniając sobie i swojej ekipie kolejne punkty. Sukces świętował też Avalanche Andretti, amerykański zespół klientów Porsche. Jego poczynania na ojczystej ziemi śledził właściciel ekipy i motorsportowa legenda, Michael Andretti. Jake Dennis (Wielka Brytania) za kierownicą Porsche 99X Electric w barwach Avalanche Andretti zajął drugie miejsce, a André Lotterer w identycznym bolidzie był dziewiętnasty.

Po dwunastu z szesnastu wyścigów ekipa TAG Heuer Porsche prowadzi w klasyfikacji zespołowej Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA z wynikiem 231 punktów, przed Envision Racing (225 pkt.), Jaguarem (184 pkt.) i Avalanche Andretti (177 pkt.). Pascal Wehrlein zajmuje trzecie miejsce w rankingu kierowców (138 pkt.), za nowym liderem Jakiem Dennisem (154 pkt.) oraz Nickiem Cassidym (Nowa Zelandia, 153 pkt.). António Félix da Costa (93 pkt.) jest szósty, a André Lotterer (23 pkt.) – piętnasty.

Wyścig nr 12

W sesji kwalifikacyjnej António Félix da Costa przystąpił do pojedynków, a w wyścigu na blisko 3,2-kilometrowym torze Indy Car wystartował z siódmego miejsca. Od samego początku dzielnie walczył o awans i już po pięciu z trzydziestu dwóch okrążeń był na drugiej pozycji. Na dwudziestym drugim okrążeniu po raz pierwszy objął prowadzenie. Dzięki porywającej jeździe swoim Porsche 99X Electric do samego końca pozostawał w czołówce i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Pascal Wehrlein przystąpił do rywalizacji z osiemnastego pola, a na mecie – po licznych manewrach wyprzedzania – zameldował się na ósmej pozycji, zdobywając cenne punkty dla siebie i swojego zespołu.

Komentarze po E-Prix Portland

Florian Modlinger, dyrektor fabrycznej sekcji Porsche Motorsport ds. Formuły E: „To był bardzo wymagający i strategiczny wyścig, który zakończył się podium dla Antónia. Nasze kwalifikacje nie były idealne. W trakcie wyścigu Pascal dzielnie piął się w górę, ale kilka razy wplątał się w incydenty, przez które tracił pozycję. Gdyby nie to, może zdołałby wskoczyć do pierwszej szóstki. Antonio miał świetny wyścig – utrzymywał się w czołówce, a nawet prowadził w stawce. Jesteśmy zadowoleni z jego miejsca na podium. W Rzymie musimy zadbać o to, żeby zniwelować różnicę w klasyfikacji kierowców”.

António Félix da Costa, fabryczny kierowca Porsche (nr 13): „Bardzo się cieszę z tego podium. To był wspaniały wyścig, no i z doskonałym wynikiem. Walczyliśmy twardo, ale prawdopodobnie trochę za wcześnie objęliśmy prowadzenie. W rezultacie pod koniec brakowało energii. Mimo to wiemy, co musimy poprawić w ostatnich czterech wyścigach sezonu. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić tytuł Pascalowi i zespołowi”.

Pascal Wehrlein, fabryczny kierowca Porsche (nr 94): „To był bardzo dziwny wyścig – chaotyczny, z wieloma samochodami walczącymi koło w koło. W tym sezonie jeszcze czegoś takiego nie doświadczyliśmy. Rywalizacja była bardzo zacięta, szczególnie w drugiej połowie, a ja ciągle traciłem miejsca. Zdecydowanie mogłem dzisiaj zrobić więcej, ale na przeszkodzie stanęła daleka pozycja w kwalifikacjach”.

Następna runda

15 i 16 lipca zespół TAG Heuer Porsche wystartuje w E-Prix Rzymu, w ramach którego odbędą się trzynasty i czternasty wyścig Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze