Spa-Francorchamps i Austin pośród nowych lokalizacji sprintów F1 w sezonie 2023

Po dwóch latach nieśmiałych prób, Formuła 1 w końcu zwiększy liczbę wyścigów sprinterskich w sezonie 2023. Po zatwierdzeniu planów przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA WMSC, właściciele mistrzostw świata podali sześć lokalizacji, które dostąpią zaszczytu organizacji dwóch wyścigów w trakcie jednego weekendu.

Pierwszy ze 100-kilometrowych sobotnich wyścigów w sezonie 2023 zostanie zorganizowany w kwietniu w Azerbejdżanie. Baku będzie pierwszym torem ulicznym, na którym odbędzie się sprint.

Kolejny wyścig zaplanowano na początku lipca na torze Red Bull Ring, który gościł już sprint w tym sezonie. Ostatni europejski sprint będzie miał miejsce na torze Spa-Francorchamps. Belgijski obiekt doczekał się w końcu sobotniego wyścigu, który pozwoliłby uniknąć fiaska z 2021 roku, gdy przez cały weekend nie przejechano ani jednego wyścigowego okrążenia.

Poza pierwszym ulicznym sprintem, F1 zaplanowała także pierwszy nocny sobotni wyścig – ten będzie miał miejsce w Katarze, który powraca do kalendarza mistrzostw świata po roku przerwy. Kolejny sprint zaplanowano w Austin, a ostatni będzie miał miejsce w Brazylii – tor Interlagos jako jedyny będzie gościł wyścigi sprinterskie nieprzerwanie w każdym sezonie od ich powstania.

Lokalizacje przyszłorocznych sprintów zostały starannie wybrane, aby było podczas nich jak najwięcej okazji do wyprzedzania. Dodatkowo, testowane będą poprawki do formatu rywalizacji, zakładające uruchomienie systemu DRS o okrążenie wcześniej.

„Spotkaliśmy się z bardzo pozytywną reakcją wobec sprintów F1 przez pierwsze dwa lata ich istnienia i nie możemy się doczekać, aby zapewnić fanom jeszcze więcej akcji poprzez sześć wydarzeń w przyszłym sezonie, wliczając nasz pierwszy amerykański sprint w Austin” – powiedział szef Formuły 1 Stefano Domenicali. „Wprowadzenie sprintów stworzyło format weekendu wyścigowego, który zawiera trzy dni konkurencyjnej jazdy wyścigowej i zapewnia więcej rozrywki fanom sportu oraz dodatkową wartość dla kluczowych udziałowców, wliczając w to zespoły, nadawców, partnerów i tory wyścigowe”.

Kalendarz sprintów F1 w sezonie 2023

R Data Lokalizacja
1 29 kwietnia Baku Street Circuit
2 1 lipca Red Bull Ring
3 29 lipca Circuit de Spa-Francorchamps
4 7 października Lusail International Circuit
5 21 października Circuit of the Americas
6 4 listopada Autódromo José Carlos Pace

Źródło: formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze