Kubica kończy karierę w Formule 1. Orlen blisko AlphaTauri [Aktualizacja]

Sezon 2022 to ostatni, w którym Robert Kubica był zaangażowany w starty w Formule 1. Polski kierowca od sezonu 2023 ma ukierunkować swoją przyszłość sportową w serię WEC, natomiast tytularny sponsor ekipy Alfa Romeo – Orlen – łączony jest z włoskim zespołem F1 Scuderia AlphaTauri.

Od początku roku w kuluarach krążą informacje o tym, że Krakowianin może nie utrzymać angażu jako kierowca rezerwowy w zespole zarządzanym przez Sauber Group. Mocnym argumentem w tej sprawie jest fakt, iż ekipa z Hinwil sprzedała większościowy pakiet udziałów firmie Audi, która w sezonie 2026 Formuły 1 wprowadzi swoją markę do cyklu Grand Prix jako oficjalny zespół i dostawca silników. Dodatkowo tytularny sponsor Saubera – Alfa Romeo – w wyniku wykupienia udziałów przez producenta samochodów z Ingolstadt, wycofuje się z Formuły 1 po sezonie 2023.

W ty roku nie została również odnowiona umowa polskiego sponsora tytularnego zespołu Alfa Romeo – Orlen. W odpowiedzi na pytania portalu PulsBiznesu.pl biuro pasowe PKN Oreln poinformowało, iż „Z końcem 2022 roku wygasł kontrakt z Sauberem. Koncern jest w trakcie negocjacji warunków związanych z obecnością marki Orlen w Formule 1 w kolejnych sezonach”. Według ustaleń PulsBiznesu.pl Orlen ma związać się z innym zespołem, ale już nie jako sponsor tytularny.

Z informacji pojawiających się wśród dziennikarzy zajmujących się tematyką Formuły 1 najczęściej przewijającym się zespołem, na którym mogłoby być firmowane logo PKN Orlen, jest włoska Scuderia AlphaTauri, która należy do Red Bull Racing. Do takich informacji również dotarł PulsBiznesu.pl

Przejście PKN Orlen do AlphaTauri praktycznie przekreśla szansę na kontynuację kariery Roberta Kubicy w F1. W sezonie 2023 oficjalnymi kierowcami w zespole z Faenzy są Yuki Tsunoda i Nyck de Vries, dla którego będzie to debiutancki sezon w Formule 1. Natomiast rolę rezerwowych kierowców i testowych pełnią utalentowani juniorzy akademii Red Bulla, którzy na co dzień z sukcesami ścigają się w niższych seriach wyścigowych, jak Liam Lawson, Zane Maloney, Dennis Hauger, Jak Crawford, Ayumu Iwasa czy Enzo Fittipaldi.

Robert Kubica ostatni raz pojawił się w samochodzie Formuły 1 podczas pierwszego treningu przed Grand Priz Abu Zabi 2022, gdzie zastąpił Zhou Guanyu. Obecnie Polak łączony jest karierą wyścigową w serii WEC, czyli Długodystansowymi Mistrzostwami Świata i prawdopodobnie zajmie tam miejsce w jednym z prywatnych zespołów.

Kubica do tej pory w historii startów w Formule 1 zapisał na swoim koncie 99 wyścig Grand Prix (ostatni podczas Grand Prix Holandii w sezonie 2021), odniósł jedno zwycięstwo podczas Grand Prix Kanady 2008 i raz ustawił się na pole position przed Grand Prix Bahrajnu w 2008 roku. Krakowianin na podium stawał podczas 12. wyścigów.

[Aktualizacja]

Zespół Scuderia AlphaTauri oficjalnie poinformował, iż od sezonu 2023 głównym partnerem ekipy z Faenzy zostanie PKN Orlen. Oprócz tego Robert Kubica będzie ambasadorem marki Orlen, a plany na dalszą część wyścigowej kariery Krakowianina mają zostać ogłoszona wkrótce. Spodziewana jest decyzja o dołączeniu do ekipy WRT w kategorii LMP2 w World Endurance Championship.

Źródło: pb.pl

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze