Norris podpisał długoterminowy kontrakt z McLarenem

Lando Norris podpisał nową wieloletnią umowę z zespołem McLaren na bliżej nieokreślony okres, jednak ekipa poinformowała, że jest ona «długoterminowa».

Norris zadebiutował w Formule 1 właśnie w McLarenie w 2019 roku i wciąż współpracuje z tym zespołem. Na początku 2022 roku podpisał on 4-letnie przedłużenie kontraktu do końca sezonu 2025.

Sezon 2022, podobnie jak pierwsza połowa 2023 roku, była przeciętna, a momentami wręcz słaba w wykonaniu McLarena. Z tego względu pojawiły się pytania, czy Norris faktycznie będzie chciał kontynuować współpracę ze stajnią z Woking.

Andrea Stella, który stanął na czele zespołu Formuły 1, dokonał ważnych zmian i stał na czele niemalże renesansu, który sprawił, że w drugiej połowie poprzedniego sezonu ekipa pod względem tempa była gorsza tylko od dominującego Red Bulla.

Ostatecznie rok 2023 był dla Norrisa najlepszy w Formule 1, w którym siedmiokrotnie stanął na podium, z czego sześć razy zajął drugie miejsce. W klasyfikacji kierowców uplasował się z kolei na szóstym miejscu, mimo że w pierwszych ośmiu wyścigach wywalczył zaledwie 12 punktów. Sam McLaren był w stanie pokonać swoich głównych rywali i zająć czwarte miejsce w zestawieniu konstruktorów.

McLaren nie ukrywał, że Norris jest jednym z kluczowych elementów długoterminowego planu zespołu w kwestii walki o czołowe pozycje i ostatecznie mistrzowskie tytuły. Jak stwierdził Brytyjczyk, ekipa wykonała niesamowitą pracę w zeszłym roku, podkreślając, że czuje się w tej stajni jak członek rodziny. Dodał on także, że nie czuł presji, aby podpisać nowy kontrakt, ale chciał zapewnić sobie stabilność w Formule 1.

„Rzeczywiście, ale także dlatego, że mogę” – powiedział Norris, komentując swoją decyzję o przedłużeniu kontraktu z McLarenem. „Jestem w dobrej sytuacji. To nie jest coś, o co chcę martwić się w najbliższych latach. Zawsze toczyły się te dyskusje na temat naszej przyszłości i myślę, że to bardzo dobry moment, zwłaszcza gdy zbliża się okres, kiedy sprawy zaczynają robić się trochę bardziej szalone z powodu [sytuacji] kontraktowej u innych i potencjalnymi przeprowadzkami między zespołami”.

„Dodatkowo gdy będziemy wchodzić w 2026 rok i te lata nowych przepisów technicznych, nie będzie to coś, o czym ja ani zespół chcielibyśmy myśleć, skupiać się na tym, czy poświęcać czas w tak ważnym okresie.  Poza tym, po prostu mogłem to zrobić. Czuję się komfortowo, jestem szczęśliwy tam, gdzie jestem, zespół jest zadowolony ze mnie, więc to łatwa decyzja”.

Norris dodał, że były prowizoryczne rozmowy z innymi zespołami, ale nic, co go zachęcałoby do dalszych poszukiwań, ponieważ pragnie osiągnąć sukces z McLarenem.

„Każdy kierowca rozmawia z każdym zespołem. Nie chodzi tylko o to, że wszyscy właśnie ustalają umowy. Bardziej o to, co jeden zespół może ci zaoferować, a co inny. W ten sposób szybko zamykamy temat”.

„Oczywiście zaczynasz dostawać niektóre z tych pytań i niektóre z nich widzisz. Potem prowadzisz wewnętrzne rozmowy z Andreą i Zakiem, czy  kimkolwiek w McLarenie. Potem zaczynasz rozmawiać o swoich własnych sprawach i chcesz położyć kres niektórym z tych plotek, ponieważ nie jest to dobra rzecz, którą zespół widzi dzień w dzień”.

„Dlatego podjęliśmy tę decyzję tak wcześnie i tak szybko. Mam nadzieję, że to ładnie położy kres tym pytaniom”.

Zespołowym kolegą Norrisa pozostanie Oscar Piastri co najmniej do końca 2026 roku.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze