Fach odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w Porsche Supercup

Dorian Boccolacci, Larry ten Voorde, Harry King i Junior Porsche Bastian Buus musieli pogrzebać swoje marzenia o zwycięstwie zaledwie kilkadziesiąt metrów po starcie na brytyjskim torze Formuły 1 – Silverstone. Na trzecim zakręcie czterech najszybszych zawodników w kwalifikacjach uwikłało się w kolizję. W rezultacie kierowcy albo spadli daleko w dół stawki, albo musieli wycofać się z trzeciej rundy Porsche Mobil 1 Supercup. Alexander Fach startował z piątego pola i szybko wykorzystał szansę od losu. Efekt: 21-letni Szwajcar bez wysiłku przywiózł do domu swoje pierwsze zwycięstwo w Porsche Supercup. Na podium dołączyli do niego 17-letni gościnny kierowca Robert de Haan z Holandii oraz Francuz Alessandro Ghiretti, który wygrał klasyfikację debiutantów.

Czekał na ten moment pięć lat. „Nie wygraliśmy wyścigu Supercup od 2018 roku, więc najwyższy czas!” – powiedział zachwycony Alex Fach, właściciel zespołu Fach Auto Tech. Szwajcarska ekipa bierze udział w międzynarodowym pucharze markowym Porsche z udziałem 911 GT3 Cup już od jedenastu lat, a w 2014 roku zdobyła laury mistrzowskie – z Nowozelandczykiem Earlem Bamberem. Zawodnikiem, który zakończył złą passę, okazał się syn właściciela: 21-letni Alexander Fach świętował na torze Formuły 1 w Silverstone swoje pierwsze zwycięstwo w Supercup. „Jakoś udało mi się uniknąć chaosu na dwóch pierwszych zakrętach – i nagle znalazłem się na czele. Później chodziło już tylko o utrzymanie prowadzenia. Nasz zespół musiał ostatnio poradzić sobie z kilkoma trudnymi problemami, więc to zwycięstwo jest po prostu niesamowite” – powiedział Fach junior. Po raz pierwszy w historii Porsche Supercup szwajcarski kierowca stanął na najwyższym stopniu podium.

Śladami Facha podążył Robert de Haan. „Kiedy dym po starcie opadł, byłem drugi” – powiedział gościnny kierowca brytyjskiego zespołu Richardson Racing. „Alex, ja i Alessandro Ghiretti jako trzeci jechaliśmy tym samym tempem. Chciałem w jakiś sposób zmusić Alexa do popełnienia błędu, ale nie udało się” – dodał 17-letni Holender.

„Za każdym razem, gdy dojeżdżałem do Roberta, miałem problem z grzejącymi się przednimi oponami, więc musiałem odpuścić, żeby pozwolić im ostygnąć. Mimo to jestem zachwycony trzecim miejscem” – stwierdził Ghiretti. Francuski kierowca ekipy Martinet by Alméras odniósł zwycięstwo w klasyfikacji debiutantów. Za nim uplasował się Keagan Masters (Ombra Racing) z RPA, a piąty był Jaap van Lagen (Dinamic Motorsport) z Holandii. Niemiec Leon Köhler (Huber Racing) przekroczył linię mety na szóstym miejscu, a Harri Jones (BWT Lechner Racing) z Australii uzupełnił podium debiutantów, zajmując siódmą pozycję.

Dla odmiany liderzy klasyfikacji generalnej Porsche Mobil 1 Supercup musieli pogodzić się z niepowodzeniami. Zajmujący pierwszą lokatę Porsche Junior Bastian Buus (BWT Lechner Racing) z Danii stał się ofiarą przepychanek na pierwszym okrążeniu, podobnie jak jego rywal Larry ten Voorde (GP Elite) z Holandii i obecny numer trzy w „generalce” - brytyjski kierowca Harry King (BWT Lechner Racing). Także zdobywca pole position Dorian Boccolacci (CLRT) z Francji uplasował się poza pierwszą dziesiątką. Wynik na Silverstone nie zmienił jednak kolejności w tabeli: Buus pozostaje na szczycie, wyprzedzając ten Voordego, Kinga i Boccolacciego.

„To się nazywa nieoczekiwany obrót spraw!” – skomentował Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup. „Gratulacje dla Alexandra Facha za jego pierwsze zwycięstwo w Supercup. Również Robert de Haan i Alessandro Ghiretti pokazali wysoką formę. Na szczęście wydarzenia z początku mają niewielki wpływ na kolejność w tabeli”.

Kolejna runda międzynarodowego pucharu markowego Porsche z udziałem 911 GT3 Cup o mocy 375 kW (510 KM) odbędzie się za dwa tygodnie w Budapeszcie (21-23 lipca 2023 roku), w ramach programu wsparcia Grand Prix Węgier.

Wyniki trzeciego wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup 2023 na torze Silverstone (Wielka Brytania)
1. Alexander Fach (Szwajcaria/Fach Auto Tech): 29:05,235 min
2. Robert de Haan (Holandia/Richardson Racing): +0,927 s
3. Alessandro Ghiretti (Francja/Martinet by Alméras): +1,263 s
4. Keagan Masters (RPA/Ombra Racing): +2,966 s
5. Jaap van Lagen (Holandia/Dinamic Motorsport): +3,859 s
6. Leon Köhler (Niemcy/Huber Racing): +4,559 s

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze