Iwasa najlepszy w wyścigu głównym F2 w Australii

Ayumu Iwasa z ekipy DAMS wygrał szalony wyścig główny Formuły 2 w Australii. Drugie miejsce zajął Theo Pourchaire, a na najniższym stopniu podium stanął Arthur Leclerc.

Z pierwszej linii startowali Iwasa oraz Pourchaire. Trzeci na starcie ustawił się drugi kierowca ART Grand Prix - Victor Martins.

Iwasa świetnie wystartował znacznie utrzymując prowadzenie w pierwszych zakrętach. Jeszcze na prostej startowej Martins zdołał wyprzedzić swojego zespołowego kolegę, jednak brak przyczepności na wyjściu z drugiego zakrętu sprawił, że Pourchaire bez problemu odzyskał swoją pozycję.

Początek wyścigu przebiegał bardzo spokojnie. Iwasa pewnie prowadził stawkę mając około 0,5 s. przewagi nad rywalami. Na siódmym okrążeniu, w zakręcie 11., po kontakcie z Jackiem Doohanem w żwir wypadł Jak Crawford. Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa.

Jeszcze przed decyzją o pełnej neutralizacji, do boksów po pośrednią mieszankę zjechali Martins, Jehan Daruvala oraz Ralph Boschung. Na następnym okrążeniu po nowe opony zjechała reszta czołówki. Doszło wówczas do kontaktu Isacka Hadjara i Oliver Bearmana, w wyniku którego Brytyjczyk musiał wykonać dodatkowy pit stop.

Po zjazdach do boksów nowym liderem wyścigu został Frederik Vesti. Zaraz za nim jechał Doohan oraz Roy Nissany.

Samochód bezpieczeństwa zjechał z toru na 13. okrążeniu. Vesti wcześnie rozpoczął restart i utrzymał się na pozycji lidera odjeżdżając rywalom na ponad trzy sekundy. W walce o drugie miejsce doszło do kontaktu pomiędzy Enzo Fittipaldim oraz Royem Nissanym, na czym zyskali Kush Maini, oraz Iwasa. Kierowcy wymienili się pozycjami kilka okrążeń później. Maini stracił następnie pozycję na rzecz Pourchaire'a.

Na 26. okrążeniu, na dojeździe do trzeciego zakrętu, Nissany obrócił się, a następnie uderzył w barierki. Spowodowało to drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Od razu na obowiązkowy pit stop zjechał dotychczasowy lider wyścigu Vesti. Po szybkiej zmianie opon Duńczyk wyjechał na szóstym miejscu.

Na prowadzenie powrócił Iwasa, a zaraz za nim podążał Pourchaire oraz Dennis Hauger.

W trakcie neutralizacji doszło do groźnego zdarzenia z udziałem Fittipaldiego. Brazylijczyk po zjeździe do boksów miał problem z dogrzaniem opon, w wyniku czego obrócił się w zakręcie drugim i uszkodził lewe tylne zawieszenie. Nieświadomy usterki ruszył dalej, a w wyniku uszkodzeń jego samochodem rzuciło w stronę stojącego na poboczu samochodu Nissany'ego. Kierowca Carlin uniknął kontaktu z drugim bolidem, jednak uderzył w barierki, po czym o własnych siłach opuścił bolid.

Do rywalizacji powrócono na trzy okrążenia przed końcem. Jeszcze przed wznowieniem wyścigu, w zakręcie 13., Martins wjechał w tył Haugera, w wyniku czego Norweg wycofał się z wyścigu. Na incydencie zyskał Vesti, który momentalnie wskoczył na czwarte miejsce.

Iwasa dowiózł zwycięstwo z przewagą 0,8 s. nad drugim Pourchairem, oraz ponad sekundą przewagi nad trzecim Leclerciem, który wskoczył na podium przez błąd Martinsa. Jest to jego pierwsze podium w F2.

Pomimo dobrej jazdy i najlepszego czasu okrążenia, Vesti nie zdołał wyprzedzić Monakijczyka i po starcie z 13. pozycji zakończył wyścig na czwartym miejscu. Piąty linię mety przekroczył Zane Maloney, szósty Jehan Daruvala, a siódmy Richard Verschoor. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Doohan, Maini oraz Roman Stanek.

Następny wyścig F2 odbędzie się w dniach 28 - 30 kwietnia w Baku.

PNrKierowcaZespółRezultat
111
Ayumu Iwasa
DAMS33 okr.
25
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 0,882
312
Arthur Leclerc
DAMS+ 1,484
47
Frederik Vesti
Prema Racing+ 1,815
53
Zane Maloney
Rodin Carlin+ 5,290
62
Jehan Daruvala
MP Motorsport+ 6,779
722
Richard Verschoor
Van Amersfoort Racing+ 7,107
814
Jack Doohan
Invicta Virtuosi Racing+ 7,764
924
Kush Maini
Campos Racing+ 8,294
1020
Roman Staněk
Trident+ 10,892
1123
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing+ 11,126
1221
Clement Novalak
Trident+ 11,593
1317
Brad Benavides
PHM Racing by Charouz+ 13,902
1415
Amaury Cordeel
Invicta Virtuosi Racing+ 14,276
158
Oliver Bearman
Prema Racing+ 16,734
166
Victor Martins
ART Grand Prix+ 17,299
1710
Isack Hadjar
Hitech Pulse-Eight+ 17,437
1825
Ralph Boschung
Campos Racing+ 24,039
191
Dennis Hauger
MP Motorsport+ 3 okr.
NSK4
Enzo Fittipaldi
Rodin Carlin
NSK16
Roy Nissany
PHM Racing by Charouz
NSK9
Jak Crawford
Hitech Pulse-Eight

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze