Pourchaire mistrzem Formuły 2 w sezonie 2023

Theo Pourchaire ukończył niedzielny wyścig główny Formuły 2 na torze Yas Marina w Abu Zabi na piątej pozycji, zapewniając sobie tytuł mistrzowski z przewagą 11 punktów nad drugim Frederikiem Vestim. Zespół Francuza – ART Grand Prix został również mistrzem konstruktorów, pokonując Prema Racing o 31 punktów.

Po problemach w kwalifikacjach Pourchaire startował do obydwu wyścigów z 14. miejsca. Francuz wystartował na miękkich oponach, w wyniku czego zjechał do boksów jako jeden z pierwszych kierowców. Pozwoliło mu to na szybkie odrobienie strat i zakończenie rywalizacji na piątej pozycji.

„Jestem bardzo szczęśliwy. Jestem również bardzo, bardzo zmęczony. Dałem z siebie wszystko. To był ciężki weekend – bardzo dużo jeździłem. Miałem okazję wziąć udział w piątkowych treningach Formuły 1. Miałem trochę problemów kwalifikacjach i było to naprawdę stresujące. Obydwa wyścigi zaczynałem z 14. pozycji. Mogę mieć problemy, jednak nigdy się nie poddam” – powiedział Francuz w wywiadzie udzielonym po zakończeniu wyścigu.

„Bardzo chciałem zdobyć ten tytuł. Bardzo chciałem zdobyć również tytuł konstruktorów. Mój kolega z zespołu [Victor Martins] jest mistrzem debiutantów. Jestem ze wszystkich bardzo dumny. Chciałbym również bardzo wszystkim podziękować – akademii Saubera, zespołowi, mojej siostrze, przyjaciołom, rodzicom” – kontynuował.

„To niesamowite uczucie. W końcu mi się udało. W 2020 roku skończyłem trzy punkty za Oscarem Piastrim w Formule 3. Potem miałem problemy w dwóch pierwszych sezonach w F2. Jestem co prawda najmłodszym zwycięzcą wyścigu zarówno w F3, jak i w F2, jednak to ten sezon jest naprawdę świetny” – podsumował Pourchaire.

20-latek rozpoczął karierę w bolidach jednomiejscowych w 2018 roku startując we francuskich mistrzostwach Formuły 4, oraz wygrywając francuską F4 Juniorów. Rok później został mistrzem niemieckiej F4, po czym podpisał kontrakt z zespołem ART Grand Prix na starty w F3 w sezonie 2020, którą zakończył na drugim miejscu.

Przez kolejne trzy lata ścigał się z zespołem ART GP w Formule 2 zajmując piąte miejsce w 2021 roku, oraz zostając wicemistrzem w sezonie 2022. W tym roku Francuz zdobył 203 punkty. Wygrał zaledwie jeden wyścig główny – drugą rundę sezonu w Bahrajnie, jednak  aż 10 razy stawał na podium. Dwukrotnie w kwalifikacjach wywalczył pole position. Pourchaire w po wyścigowym wywiadzie przyznał również, że nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszły sezon.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze