MotoGP: Viñales pokonuje Acostę w kwalifikacjach do GP Ameryk, dwie wywrotki Martina

Maverick Viñales wywalczył pierwsze pole position tegorocznego sezonu MotoGP dla Aprilii, ustanawiając rekord okrążenia na Circuit of the Americas przed Grand Prix Ameryk. W czasówce pokonał on tegorocznego debiutanta Pedro Acostę, a także Marca Márqueza. Dwie wywrotki zaliczył aktualny lider klasyfikacji, Jorge Martin.

W Q2 Viñales zaprezentował bardzo dobre tempo już od samego początku tego segmentu czasówki i na pierwszym kółku ustanowił 2:01,243, lecz Márquez był w stanie pokonać ten rezultat o 0,023 sekundy. Na niecałe dwie minuty przed końcem zawodnik Aprilii poprawił się i zszedł na 2:00,864 i zgarnął pole position do sprintu i niedzielnego wyścigu.

Obok Viñalesa ustawi się Acosta, który ponownie zaimponował swoją prędkością i był najszybszym zawodnikiem na motocyklu KTM. Dla niego będzie to pierwszy start z pierwszego rzędu w MotoGP. Tę linię uzupełni Márquez, który do Acosty stracił 0,074 sekundy.

Aktualny mistrz świata Francesco Bagnaia ustawi się na czwartym polu, a obok siebie będzie miał zespołowego kolegę z Ducai, Eneę Bastianiniego, a także Martina, który ma za sobą dość pechowe kwalifikacje. Zawodnik Pramaca na szybkim pierwszym okrążeniu miał wywrotkę w 11. zakręcie. Był on w stanie podnieść motocykl i zdecydował się na drugie podejście, ale po uzyskaniu najlepszego czasu w pierwszym sektorze, Martin spadł z maszyny w 18. zakręcie. Był on w stanie wrócić do garażu po drugie Ducati, ale nie był w stanie jakkolwiek zagrozić pole position.

Jako siódmy wystartuje Aleix Espargaró z Aprilii, który wywrócił się pod koniec Q2. W jego rzędzie uplasują się także Fabio Di Giannantonio z ekipy VR46 oraz Franco Morbidelli z Pramaca. Dziesiąty był Marco Bezzecchi, a Jack Miller i Alex Márquez zamknęli stawkę Q2 po awansie z Q1, choć Alex nie pokonał w drugiej sesji ani jednego okrążenia.

W Q1 odpadł między innymi duet Trackhouse Racing, Raul Fernandez i Miguel Oliveira, którzy do domowego wyścigu zespołu wystartują z z 13. i 14. pozycji. Z kolei zwycięzca GP Ameryk z 2023 roku, Alex Rins, zajął 15. miejsce. Hiszpan pokonał jednak zespołowego kolegę z Yamahy, Fabio Quartararo po tym, jak Francuz zaliczył wypadek w pierwszym zakręcie na swojej ostatniej próbie. Zaskakujące było także odpadnięcie Brada Bindera z KTM-a, zwłaszcza patrząc na formę Acosty.

Sprint wystartuje o godzinie 22:00, natomiast Grand Prix – w niedzielę o 21:00.