Hitech oficjalnie drugim kandydatem do wejścia do F1 w 2026 roku

Brytyjski zespół Hitech Grand Prix złożył do Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA swoje zgłoszenie do udziału w Mistrzostwach Świata Formuły 1 od sezonu 2026. To druga ekipa, która wypełniła formalności, po Andretti Global.

FIA w styczniu uruchomiła proces aplikacyjny dla potencjalnych nowych zespołów, które mogłyby dołączyć do stawki Formuły 1 od sezonu 2026, kiedy to mistrzostwa wejdą w nowy cykl przepisów technicznych i wygaśnie obecnie wiążąca zespoły z właścicielem praw komercyjnych umowa Concorde.

Jako pierwszy swoje zgłoszenie wysłał w maju Michael Andretti, którego zespół Andretti Global miałby wsparcie koncernu General Motors. Teraz dołączył do niego Hitech Grand Prix z siedzibą w Silverstone.

Brytyjska ekipa poinformowała o tym fakcie przy okazji ogłoszenia sprzedaży 25% udziałów w Hitech Global Holdings Ltd kazachskiemu miliarderowi Vladimirowi Kimowi, który wzbogacił się na inwestycjach w przemysł wydobywczy i lotniczy oraz na usługach bankowych. Kim sponsoruje już sportowców na poziomie olimpijskim oraz mistrzostw świata w tenisie, a także sfinansował budowę wielu młodzieżowych obiektów sportowych w Kazachstanie. Inwestycja w Hitech będzie jego pierwszą w zespół sportowy.

„Z radością witam Vladimira Kima w grupie Hitech” – skomentował transakcję założyciel zespołu i dyrektor wykonawczy Hitech Global Holdings Oliver Oakes. „W trakcie naszych rozmów odkryliśmy wiele naturalnych synergii i wiem, że jego wsparcie będzie nieocenione w czasie, gdy chcemy rozbudować zespół w kierunku spełnienia szerszych ambicji w kolejnych latach”.

W przeciwieństwie do większości zespołów juniorskich serii wyścigowych, Hitech ma własne centrum technologiczne i aktywnie współpracuje z producentami oraz zespołami wyścigowymi w opracowywaniu nowych rozwiązań. Cała operacja w Silverstone zatrudnia ponad 150 osób.

Kim nie jest pierwszym wschodnim miliarderem, który zainwestował w zespół. Przez wiele lat poważnym udziałowcem był Dmitrij Mazepin, który jednak w ubiegłym roku przekazał swoje udziały w ręce Oakesa.

Źródło: hitechgp.co.uk

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze