Márquez najszybszy pierwszego dnia testów MotoGP w Walencji

Marc Márquez ustanowił najlepszy czas okrążenia podczas pierwszego dnia oficjalnych testów przed sezonem 2016 w Walencji. Wielu zawodników zaliczało upadki próbując lepiej poznać ogumienie Michelin, które od przyszłego roku zastąpi Bridgestone’a.

Hiszpan z numerem 93 był też pierwszym zawodnikiem spośród wszystkich, który uległ wywrotce pod koniec pierwszej godziny testów po tym, jak puścił przód w jego Hondzie RC213V w zakręcie 3. Na wcześniejszym okrążeniu Márquez znalazł się na szczycie tabeli z czasem 1:32.077, który w drugiej godzinie został poprawiony przez Cala Crutchlowa i Daniego Pedrosę. Później Márquez ustanowił rezultat na poziomie 1:31.551, który nie został poprawiony już do końca sesji. Zawodnik Hondy w dalszej części dnia korzystał z motocykla o specyfikacji 2016.

Podczas czwartej godziny reprezentant Ducati, Andrea Iannone wskoczył na drugie miejsce i tracił zaledwie 0.088 sek. do Márqueza, jednak na 20 minut przed końcem 7-godzinnej sesji wypadł z toru w zakręcie 3. Dani Pedrosa był trzeci z różnicą 0.180 sek. wobec jego kolegi zespołowego. Tuż za czołową trójką znalazł się Maverick Viñales, który na Suzuki imponował tempem.

Nowo koronowany mistrz MotoGP, Jorge Lorenzo, pierwszy dzień ukończył na 5 pozycji w tabeli z czasami, tracąc nieco ponad 0.3 sekundy do lidera. Na kolejnych miejscach znaleźli się Cal Crutchlow przed Polem Espargaró, Bradleyem Smithem, Aleixem Espargaró i Andreą Dovizioso.

Valentino Rossi ostatecznie znalazł się na 12 pozycji z czasem 1:32.401, który został ustanowiony w ostatniej godzinie testów na Yamasze M1 w specyfikacji 2016.

Wielu zawodników zaliczyło debiut w zespołach, w których będą występować w przyszłym sezonie. Wśród nich znaleźli się Scott Redding (Pramac Ducati, 11 miejsce), Jack Miller (Marc VDS, 15), Loris Baz (Avintia Ducati, 18) i Yonny Hernández (19). Dla Tito Rabata była to już druga okazja to testów wraz z ekipą Marc VDS. Wcześniej Hiszpan miał okazję przejechać się na  prototypie Hondy we wrześniu w Aragonii.

Były mistrz Moto2 był jednym z wielu zawodników, którzy pierwszego dnia testów ulegali wypadkom. Dołączył on do długiej listy, na której znajdowali się m. in. Cal Crutchlow, bracia Espargaró, reprezentanci Aprilii – Álvaro Bautista i Stefan Bradl oraz Eugene Laverty z Aspar Ducati.