Crawford wygrywa przerywane kwalifikacje F2 na torze Zandvoort

Sensacyjnym zwycięzcą kwalifikacji na torze Zandvoort został Jak Crawford. Pierwszą dwójkę uzupełnił inny kierowca programu juniorskiego Red Bulla – Dennis Hauger. Trzecią pozycję zajął Frederik Vesti. Sesja była kilkukrotnie przerywana przez czerwone flagi.

Od momentu pojawienia się zielonych świateł rozpoczęła się walka o pozycje na torze na wąskim torze Zandvoort. Na okrążeniu wyjazdowym prawie doszło do kontaktu między Victorem Martinsem a Jackiem Doohanem. Obyło się bez uszkodzeń.

Pierwsze konkurencyjne czasy zaczęły pojawiać się po 10 minutach. Wczesne tempo w sesji ustalił Doohan z czasem 1:21:377. Mniej niż jedną dziesiątą do Australijczyka tracił Dennis Hauger. Za ich plecami plasowali się Isack Hadjar, Juan Manuel Correa oraz Kush Maini.

Ten stan nie utrzymał się jednak dłużej niż kilka minut. Na szczyt tabeli wskoczył Jak Crawford. Drugą lokatę zajął Frederik Vesti. Swoje pierwsze szybkie okrążenia ukończyli też Ollie Bearman i Theo Pourchaire. Brytyjczyk był czwarty, a Francuz ósmy. Po chwili na drugą lokatę wskoczył Hauger. Norweg tracił do prowizorycznego pole position mniej niż jedną dziesiątą sekundy.

W kolejnych minutach następowały gwałtowne rotacje. Po pierwszej serii przejazdów prowadził Crawford z minimalną przewagą nad Haugerem i Vestim. Kolejne pozycje zajmowali Doohan, Bearman, Correa, Martins, Hadjar oraz Pourchaire. Różnice czasowe były minimalne. Pierwsza trzynastka mieściła się w sześciu dziesiątych sekundy. Do końca sesji pozostało około 15 minut.

Gdy na zegarze pozostało 10 minut, wszyscy kierowcy ruszyli ponownie na tor. Do incydentu doszło już w alei serwisowej. Tuż po wyjeździe z boksu w ścianę uderzył Crawford. Amerykanin uszkodził przednie skrzydło, ale wrócił do mechaników i szybko wrócił do rywalizacji.

Chwilę później Jehan Daruvala rozbił swój bolid na wyjściu nr 3. Kierowca MP Motorsport wysiadł z auta i zakończył swój udział w kwalifikacjach. Na torze pojawiła się czerwona flaga, a czas sesji został zatrzymany.

Po kilku minutach bolid Hindusa został zepchnięty za bariery i kierowcy wrócili do rywalizacji. Do końca sesji pozostało niewiele ponad 6 minut. Błyskawicznie jednak doszło do kolejnej neutralizacji. Tym razem poza tor wyjechał Correa. Kierowca VAR utknął w pułapce żwirowej i zakończył swój udział w rywalizacji. Czas ponownie został zatrzymany. Do końca pozostały cztery minuty.

Po uprzątnięciu bolidu Juana ruszyliśmy do rywalizacji po raz trzeci. Tym razem jednak restart trwał jeszcze krócej. Czerwona flaga pojawiła się niecałą minutę po otwarciu alei serwisowej. Clement Novalak stracił panowanie na wyboistym krawężniku i uderzył w barierę, rozrzucając części swojej maszyny po torze. Sesja została zneutralizowana po raz trzeci, co zakończyło piątkową walkę o pole position.

Po raz pierwszy w karierze kwalifikacje w F2 wygrał Jak Crawford. Obok niego w pierwszym rzędzie w niedzielę ustawi się Hauger. Trzecie pole na starcie wywalczył Vesti, czwarty był Zane Maloney. Pierwszą dziesiątkę domknęli Doohan, Bearman, Correa, Martins, Hadjar i Pourchaire.

Start wyścigu sprinterskiego w sobotę o godzinie 13:15

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze