Da Costa zdyskwalifikowany z E-Prix Misano

António Felix da Costa utracił zwycięstwo w inauguracyjnym E-Prix Misano, po tym jak jego Porsche 9XX Electric nie przeszło badań technicznych po sobotnim wyścigu.

Podczas badania technicznego po szóstej rundzie sezonu 2023/2024 sprawdzona została sprężyna amortyzatora pedału gazu. Nie była ona jedną z trzech dopuszczonych do użytku przez dostawcę samochodu trzeciej generacji – Spark Racing Technology.

Jak wyjaśnił menedżer zespołu TAG Heuer Porsche Formula E Team, wspomniany element był obecny w samochodzie od początku poprzedniego sezonu – ekipa zamontowała sprężynę z poprzedniego auta drugiej generacji, nie sprawdzając, czy ta specyfikacja nadal widnieje w katalogu części dopuszczonych do użytku w nowym samochodzie na sezon 2022/2023. Producent samochodu – Spark Racing Technology – nie dostarczył listy części, które straciły swoją przydatność, dlatego uszło to uwadze Porsche.

„Przedstawiciel Spark potwierdził, że część znajdowała się w katalogu samochodu drugiej generacji, ale nie obecnego Gen 3. Potwierdził również, że części usuwane z katalogu nie są wyszczególniane” – czytamy w decyzji sędziów.

Ten głupi błąd kosztował Porsche drugie zwycięstwo w sezonie 2023/2024 i pierwsze dla da Costy. Regulamin stanowi bowiem jasno, że to zgłaszający ponosi odpowiedzialność za zgodność samochodu z regulaminem, niezależnie od zyskanej w ten sposób przewagi.

Porsche zakomunikowało zamiar odwołania się od decyzji sędziów i ma 96 godzin na zdecydowanie, czy złożyć formalny wniosek. Poprzednia apelacja niemieckiego zespołu – od trzyminutowej kary dla da Costy w E-Prix Londynu za zbyt niskie ciśnienie w jednej z opon – trafiła aż do najwyższej instancji, czyli Międzynarodowego Trybunału Apelacyjnego FIA, który ją odrzucił.

Dyskwalifikacja da Costy nie zmienia faktu, że pierwszych sześć wyścigów obecnego sezonu Formuły E miało różnych zwycięzców – swój pierwszy triumf po powrocie do Nissana odnosi bowiem Oliver Rowland.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze